Proces produkcji

PROCES PRODUKCJI

Niepowtarzalność jest dla nas ważniejsza od ilości, dlatego produkcja naszej ceramiki w całości odbywa się ręcznie. Od przygotowania masy na glinę i zalewania form, przez nakładanie stempli i malowanie pędzlem, aż po szkliwienie i ładowanie pieca. Dzięki temu na każdym naszym wyrobie widnieje pieczątka “Handmade in Poland”.

1. PRZYGOTOWANIE MASY
15%
Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie podstawowego surowca, czyli gliny. Jej skład opiera się na surowcach pochodzących z okolic Bolesławca. Wszystkie składniki wkładane są do metalowego młyna i wyrabiane, aż do otrzymania płynnej masy.
2. FORMOWANIE KSZTAŁTÓW
30%
Kolejny krok to zalewanie płynną masą gipsowych form, które nadadzą glinie ostateczny kształt. Czasami proces wyrabiania masy oraz zalewania form jest pomijany i kupowany jest gotowy półprodukt, tak zwany biskwit.
3. CZYSZCZENIE
45%
Kolejnym etapem jest czyszczenie wyrobów surowych z niepotrzebnych pozostałości gliny, takich jak szwy po formach. Następnie doklejane są różne elementy, np. uszy do kubków, oraz wycinane otwory. Tak przygotowane wyroby poddawane są procesowi suszenia.
4. PIERWSZE WYPALANIE
60%
Po suszeniu wyroby są wypalane po raz pierwszy w temperaturze 800 °C. Woda wyparowuje całkowicie, w wyniku czego wyrób lekko się kurczy i nabiera delikatnie różowego odcieniu. W ten sposób powstaje biskwit, który następnie trafia na malarnię.
5. DEKOROWANIE
75%
Na malarni wyroby są zdobione tradycyjną bolesławiecką metodą, czyli stemplami wykonanymi z gąbki, a także za pomocą pędzla. Do malowania używane są specjalne podszkliwne farby ceramiczne. Dekoracje są projektowane przez Panią Agnieszkę we współpracy z malarkami. Na spodzie każdego produktu można znaleźć podpis lub indywidualny symbol malarki.
6. SZKLIWIENIE
90%
Gdy proces dekorowania zostanie zakończony wyroby trafiają do szkliwienia. Zanurzane są one w białym płynie, który całkowicie pokrywa wykonane wcześniej zdobienia. Będą one znowu widoczne dopiero po wypaleniu.
7. WYPALANIE
100%
Ostatnim etapem produkcji jest wypalanie wyrobów. Są one wkładane do specjalnego pieca, w którym temperatura sięga 1230 °C. Cały proces trwa kilkanaście godzin po czym piec jest studzony i gdy jego wnętrze się ochłodzi, gotowe produkty mogą zostać wyjęte.